Forum 2

Forum Konusu: Tasarımcılar Meclise
Forum Süresi: 90 Gün
Forum Moderatörü : Moderatör olmak isteyen kişiler lütfen "kayahandede@etmk.org.tr" a başvurunuz.

Açıklama: Tasarım'da temsiliyet önemli bir sorun, hele tasarım alanlarında örgütlü bir yapılaşma yoksa işler daha da zor. Kent ölçeğinde tasarımın ve tasarımcının temsil hakkının elde edilmesi, karar alıcılara kullanılacak etkin lobi gücünün kazanılmasını sağlayacak, peki ama nasıl? İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açık teklifi "Katılın Birlikte Yönetelim:İzmir Kent Konseyi" ilk adım olabilir mi? Konsey'de kurulacak bir "Tasarımcılar Meclisi" dünyada eşine az rastlanır bir yaratıcı endüstri yerel inisiyatifi temsileyeti sağlar mı? Tasarımcı siyasetten anlar mı? Yada böyle bir şey olsa olsa sadece İzmir'de mi olur?  Bu konu hakkında değerli görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden ileterek katkı sağlayınız. 

Not: Bu forumdaki görüşleriniz kayıt altına alınarak, -kişi isimleri kullanılmadan- İzmir Yaratıcı Endüstriler Platformu'nun "İzmir Kent Konseyi'nde Tasarımcılar Meclisi: Tasarımcılar Meclise" adlı rapor dosyasının oluşmasını sağlayacaktır. Rapor dosyası ardından İzmir YEP'in blog sitesinden yayınlanacak, ilgili  karar alıcı mercilere ve paydaşlara gönderilecektir. Böylece ortak bir dil birliği sağlanması açısından yaratılmış entellektüel birikimin kaybolmaması ve yayılması sağlanması planlanmaktadır. Ve eğer forum katılımcıları gerek görürse bu konunun geniş katılımlı ve /veya kapsamlı tartışılacağı fiziksel bir çalıştay toplantısı da yapılarak sonuçları yayınlanan/yayınlanacak rapor dosyasına eklenecektir. 

5 yorum:

 1. Kent Konseyi çok güzel bir fikir. Zira İzmir'deki tüm tasarımcıları temsil edecek platformlar bulunmadığı sürece sesimiz hep kısık kalacak. Bu türde oluşumlar karar alıcılarla aynı masaya oturmamızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Kent Konseyinde hali hazırda bir kaç grubun meclisi var. Tasarımcılarında bir grup kurarak bir meclis olarak temsil edilmesi çok mantıklı bir fikir. Kimin aklına geldiyse tebrik ediyorum. Fakat öncelikle bu meclise gidecek kişileri destekleyecek mekanizmalar kurulmalı. Bir tasarımcılar meclisi olacaksa o meclisle birlikte çalışacak dernekler ve örgütler olmalı, bu yüzden, Kurulan İzmir YEP iyi bir model olabilir. Ayrıca İzmir YEP'in kurulmasına ön ayak olan ETMK İzmir Şubesine teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. çok gerekli artık kazıklanmak istemiyoruz ! tabi işin siyasi boyutu tartışılır.

  YanıtlaSil
 4. FatmaKırdı22/12/11 13:16

  Siyasetin ve toplulukların bir şehrin "tasarımsal" boyutta etki edebileceği gerçeğini gözardı edelim derim. Güzel başlangıçları kuşkular ve çelişkiler baltalar( by fel :))

  YanıtlaSil
 5. fulyaturkelli22/12/11 13:39

  İzmir kent konseyinin ile tasarımcıların eş güdümlü çalışması kulağıma çok hoş geliyor. Yeni bir yapılanma olan Kent Konseyi, siyasetten uzak, halkın refah seviyesini arttırmak için tamamen gönüllü üyelerden oluşan bir yapılanmadır. Şuan için de yaptırım güçleri tabi ki de İzmir'deki tasarımcılardan daha fazladır ve neden olmasın konseyde bir "tasarım meclisi"... Yerel gazetelerde yer almak, gündemde olmak, halkın varlığımızdan haberdar olması (çoğunluk bize ya mühendis ya da işsiz gözüyle bakarken), bu meclis kurulmalı diye düşünüyorum!

  YanıtlaSil

Lütfen yorumlarınızı imla kurallarına uyarak giriniz.