Forum 1

Forum Konusu: İzmir'in Tasarım Festivali nasıl olacak ?
Forum Süresi: 90 Gün
Forum Moderatörü : Moderatör olmak isteyen kişiler lütfen "kayahandede@etmk.org.tr" a başvurunuz.

Açıklama: İzmir Şehrinin, akranlarının sahip olduğu, organize ve sürdürülebilir bir Tasarım Festivali'ne sahip olması ne kadar mümkün? Peki böyle bir etkinliğin çerçevesi ne olacak, en önemlisi bu iş için kimin harekete geçmesi gerek. Şüphesiz bu yaratıcı endüstrilerin tüm dallarını yakından ilgilendiriyor. Şehir ölçeğinde bir tasarım festivali, tasarımı görünür ve ulaşılabilir kılması açısından çok önemli. Öyleyse ilk adım ne olmalı. Peki ya sonra... Bu konu hakkında değerli görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden ileterek katkı sağlayınız.

Not: Bu forumdaki görüşleriniz kayıt altına alınarak, -kişi isimleri kullanılmadan- İzmir Yaratıcı Endüstriler Platformu'nun "İzmir'in Tasarım Festivali Nasıl Olacak?" adlı rapor dosyasının oluşmasını sağlayacaktır. Rapor dosyası ardından İzmir YEP'in blog sitesinden yayınlanacak, ilgili  karar alıcı mercilere ve paydaşlara gönderilecektir. Böylece ortak bir dil birliği sağlanması açısından yaratılmış entellektüel birikimin kaybolmaması ve yayılması sağlanması planlanmaktadır. Ve eğer forum katılımcıları gerek görürse bu konunun geniş katılımlı ve/veya kapsamlı tartışılacağı fiziksel bir çalıştay toplantısı da yapılarak sonuçları yayınlanan/yayınlanacak rapor dosyasına eklenecektir. 

9 yorum:

 1. Şüphesiz bu işi başlatacak olan yine aramızdan birkaçımız olacak. Ancak başlatılsa dahi etkinliğin başarıyla yapılması İzmir'deki belli dinamikleri bu işin içine çekerek olacaktır. Bu durumda lobicilik faaliyetleri büyüm önem arz etmektedir. Sık sık, ikili görüşmelerle ve nokta atışları yapılarak bizlere bu etkinlikte birer paydaş olabilecek kuruluşları yanımıza çağırmalı, onlara böyle bir etkinlikten ne türde faydalar sağlayacaklarını açık ve net olarak anlamalıyız.

  YanıtlaSil
 2. Geçen sene yapılmasını istediğimiz festivali gerçekleştirememiş olmak üzücü. Organize olup adım atmanın zorluğu şüphesiz. Önümüzde yapmayı hedeflediğimiz tasarım festivalini şansa ya da organizasyon eskikliğinin oluşmasına izin vermeden küçük veya büyük çapta başlatmamız gerektiğini düşünüyorum. İlk adım olarak reklam, bilinç veya 'aa İzmir'de tasarımcılar varmış' diyecek İzmirlilerin olması bile iyi bir başlangıç olacaktır. Destekçi firmalar ve 'eğlenceli' bir planlama ile festivali çekici kılmak, daha sonraki hedeflerimize iyi bir adım olur. Şehre dağılmış merak uyandırıcı görsel kurgu şimdiden oluşturulsa bile sayımız artar. İçeriğin doldurulması ise oluşturulacak ekipteki istekli insanların zihninde. Bu organizasyonun hedefi tasarım disiplinleri arasındaki gücü açığa çıkarmak ve bunu, konuyla ilgisi dahi olmayan insanların da duruma dahil olduğunu farkettirmek olursa gerçek bir festival başlangıcı için adım atabiliriz. Sınırı belirli bir alanda belli formatlardaki konuşmacıların olmasına gerek duymadan semtlere dağılmış bir bütün oluşturup tasarım sokağa düştü(!) gibi bir fikirle rahatlatabiliriz. Yeter ki adım.

  YanıtlaSil
 3. Sessiz İzmirin bence de artık, sesini çıkarması hatta bağırması gerekiyor. Festival bahane maksat içmek, tanışmak, endüstriyel anlamda izmir için birşeyler yapmak.

  YanıtlaSil
 4. İzmir'in sesini duyurması için çok iyi bir fırsat.
  Tasarımın İzmir gibi bir şehir için önemi çok büyük, bunun vurgulanması gerektiğini düşünerek bu oluşuma destek veriyorum.

  YanıtlaSil
 5. FatmaKırdı22/12/11 13:12

  Çok önemli bir başlangıç.Başarılarla sonuçlanacağına da inancım sonsuz.Sonunda tasarımın sihirli değneği İzmir'e de dokunacak sonuna kadar destekliyorum.

  YanıtlaSil
 6. Böyle bir Tasarım Festivali, İzmir'in lokal gücünü ortaya çıkartırken, katılımcı ve ziyaretçilere farklı vizyonlar yaratacaktır. Farklı endüstrilerin bir araya gelmesi önemlidir ve elzemdir çünkü "tasarım"ı tasarım yapan multidisipliner yapısıdır.
  Forumdan çıkan konulara ve desteklere göre tez zamanlı gerçek bir toplantı öneriyorum.

  YanıtlaSil
 7. fulyaturkelli22/12/11 13:27

  İzmir'in bu festivale ihtiyacı var, hatta İzmir için geleneksel hale gelecek bir kutlama yapılmalıdır. Konuşmacılara, uzun metinlere gerek kalmadan, herkesin kendini görsel bir şekilde ifade edebileceği bir takım gereçler ile İzmir için tasarım yaşatılmalıdır.

  YanıtlaSil
 8. Fark yaratanın değer yaratabildiği günümüz dünyasında eğer izmirin var olma amacı varsa, yaratıcı endüstriler kendi içerisinde organize olabilmelidir. Rekabeti ve pazarı daha büyük düşünmeliyiz. İzmir içinde rekabet etmek yerine izmir için rekabet diyebilmeliyiz. Ancak bu sayede bütünde yükselmeyi, yeni kaynaklar ve değerler yaratmayı başarabileceğimizi düşünüyorum. İzmirdeki tüm yaratıcı endüstrilerin bir araya gelip birşeyler paylaşabilmesi, İzmir tasarım festivalinin gerçekleşmesinin çok daha ötesinde kazanımlar sağlayacaktır.

  YanıtlaSil
 9. İzmirdeki dinamikleri bir araya getirmek için elimizi taşın altına koymak gerekiyor.Bunun için belli başlı toplantılar yapıp dinamikleri çekmek yeterli olacaktır sonrası zaten kendinden ilerlemeye başlayacaktır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil

Lütfen yorumlarınızı imla kurallarına uyarak giriniz.